Zaznacz stronę

Dziecięcy świat przepełniony jest magią oraz niezwykłymi chwilami, które sprawiają, że dziecko jest radosne, ma w sobie dużo energii oraz chętnie poznaje świat. Aby nasza pociecha rozwijała się prawidłowo, warto zadbać o to, aby podczas zabawy, uczył się nowych umiejętności i oswajał z codziennymi obowiązkami.

Domek jako schronienie

Wielu rodziców uważa, że plastikowe domki do ogrodu są wspaniałym pomysłem na to, aby urozmaicić dziecięcą zabawę. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ tego typu domki idealnie sprawdzają się w życiu najmłodszych. Jest to dla nich miejsce, w którym mogą bawić się w dom, udawać, że gotują oraz robić wiele różnych rzeczy, które podpowiada im wyobraźnia. To pozwala się również oswoić z codziennymi obowiązkami, gdyż dziecko, które jest podekscytowane urządzeniem tego typu domku, jest ciekawe świata i chętnie w nim sprzątają i ogólnie dbają o to, aby wyglądał idealnie.

Pamiętaj rodzicu o zasadach

  • Rodzice mają władzę w domu (prawdziwym), ale strefa dziecięca powinna być pozostawiona wyłącznie dziecku (ono ustala zasady i decyduje o tym, jak urządzi domek);

  • jeśli dziecko jest czymś zmartwione, pozwólmy mu schować się do swojego domku i nie wchodźmy tam, jeśli nie otrzymamy zaproszenia (dzieci również potrzebują prywatności);

  • pozwól dziecku wybrać – jeśli naszemu dziecku podoba się zielony domek, nie próbujmy mu na siłę wcisnąć czerwony. Pozwólmy dziecku podjąć decyzję, dzięki temu w przyszłości będzie miało do nas większe zaufanie.

Domek w założeniu ma należeć do dziecka, dlatego nie powinniśmy zbytnio ingerować w jego wystrój ani narzucać własnego zdania. Blokowanie kreatywności naszych pociech w żaden sposób im nie pomoże, a co najwyżej sprawi, że dziecko nie będzie chciało się z nami dzielić swoimi przemyśleniami i dokonaniami.